لامپ های هالوژنی چیست؟ تفاوت لامپ های معمولی و هالوژنی

لامپ های هالوژنی چیست؟

What is a halogen bulb

لامپ های هالوژنی ، یک نوع لامپ رشته ای هستند که از گازهای هالوژن جهت تهیه انها استفاده می شود که نسبت به لامپ های معمولی به مراتب دارای کیفیت، افزایش نور و همچنین عمر بالایی هستند.

 

لامپ های هالوژنی

تاریخچه لامپ های هالوژن:

اولین لامپ های هالوزنی در سال ۱۹۵۹ به وسیله شرکت جنرال الکتریک (GE) روانه بازار شد. به دلیل استفاده از ید در این نوع لامپ ها آن ها را کوارتز- ید (Quartz Iodine) می نامیدند. در فاصله ای کوتاه برم نیز به عنوان عنصری مناسب و با مزیت برای این کار شناخته شد. در آن زمان از این لامپ ها در کاربردهای خاص و برای روشنایی استادیوم ها، پروژکتورها و لامپ های خودرو استفاده می شد. بعدها و در اوایل دهه ۱۹۷۰ حباب های خاصی نیز برای این لامپ ها ایجاد شد که آلومینوسیلیکا(شیشه هایی با دمای ذوب بالا) نام داشت. امروزه با بالاتر رفتن تکنولوژی ساخت این لامپ ها موجب پایین آمدن قیمت آنها و افزایش بهره وری شده است که امکان استفاده از این نوع لامپ ها در کاربردهای مختلفی ایجاد شده است.

 

لامپ های هالوژنی

 

تفاوت لامپ های معمولی و هالوژنی چیست؟ لامپ های معمولی و هالوژنی چگونه کار می کنند؟

نحوه کارایی اولیه لامپ های هالوژنی و رشته ای به یک صورت است ولی با یک موضوع استثنایی قابل توجه:

در هنگام استفاده از لامپ ها، گازی از روی رشته ها بخار می شود که تنگستن نام دارد. در لامپ های معمولی گازهای بخار شده در دیواره حبابی ته نشین می شوند که موجب سیاه شدن لامپ شده و در گذر زمان باعث کاهش روشنایی و به مراتب کاهش عمر لامپ می شود. ولی یکی از وظایف گازهای هالوژنی ایجاد چرخه شیمیایی است. به عنوان مثال، یک لامپ التهابی ۱۰۰ وات با اندازه بزرگ، با یک لامپ هالوژن خودرو با اندازه کوچک و همچنین با میزان نور بالاتر،برابری می کند.

 

لامپ های هالوژنی

 

بدین صورت که گازهای تنگستن بخار شده در لامپ های هالوژنی در قسمت هایی از حباب که دمای کمتری دارد با هالوژن ترکیب می شوند و در قسمت هایی با دمای بالاتر که درواقع روی رشته ها هستند از یکدیگر جدا شده و هالوژن مجدد تنگستن را به رشته ها باز می گرداند.

با توجه به اینکه انجام این عملیات شیمیایی نیازمند دمای بسیار بالایی است پس باید قدرت تحمل حباب های هالوژنی نسبت به لامپ های معمولی بیشتر باشد که جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به حباب در این دما بهتر است از کوارتز یا شیشه هایی مانند آلومینوسیلیکا که دمای ذوب بالایی دارند استفاده شود.

انواع لامپ های هالوژنی

لامپ هالوژن خودرو

  • معمولاً این لامپ های برای ولتاژ ۱۲ ولت مناسب برای خودروهای سواری طراحی می شوند، و لامپ های ۶ یا ۲۴ ولت نیز از این نوع برای کاربردهای دیگر ساخته می شوند.
  • تک رشته ای (Single filament) در توان های ۵۵ تا ۱۰۰ وات (لامپ های پرشیایی)
  • H1 رشته محوری تک فیش
  • H2 رشته محوری: در خودروها منسوخ شده است
  • H3 رشته متقاطع، با کابل مقاوم در برابر حرارات
  • H4 دو رشته ای: دارای نور پایین و نور بالا داخل یک لامپ. ۵۵ تا ۱۰۰ وات برای نورپایین و ۶۰ الی ۱۳۰ وات برای نوربالا
  • H7 برای استفاده در نور پاییین و یا نور بالا اکثر خودروها
  • H11 پراژکتوری و دارای فیش خاص و پایه مخصوص به خود

لامپ هالوژن روشنایی صحنه

لامپ های هالوژن نورافکن

 

 

گارانتی معتبر محصولات ویمکس، از مهمترین خدمات شرکت ویمکس ایران می باشد.

 

 

لامپ های هالوژنی یا لامپ هالوژنی یا What is a halogen bulb یکی از مهمترین عباراتی است که شاید شما در اینترنت به دنبال آن گشته اید و در نتیجه جستجوی آن با وب سایت محبوب نمایندگی ویمکس در ایران به نشانی www.vmax-lighting.ir آشنا شده اید، شرکت ویمکس ایران به عنوان نمایندگی رسمی و مستقیم وی مکس این افتخار را دارد که محصولات اصلی شرکت ویمکس را در ایران عرضه می کند، در ادامه لیست برخی از خدمات و محصولات برند ویمکس، برند مودی و برند فورست در ایران که ممکن است شما جستجو کرده باشید را آورده ایم: لامپ , لامپ حبابی , لامپ هالوژن , چراغ تزئینی , لامپ ال ای دی , لامپ ال ای دی سقفی , لامپ ال ای دی دیواری , لامپ ال ای دی لوستر , لامپ ال ای دی کوچک , لامپ ال ای دی خودرو , لامپ ال ای دی نواری , پنل ال ای دی , پروژکتور ال ای دی , چراغ دکوری , لامپ کم مصرف , چراغ سقفی , لامپ تزئینی , چراغ دکوراتیو , لوستر , چراغ ریلی , ریسه ال ای دی , براکت و مهتابی , لامپ هالوژنی , هالوژن , چراغ , لامپ دکوراتیو , چراغ ال ای دی , انواع لامپ , لامپ دکوری , لامپ ویمکس , لامپ حبابی ویمکس , لامپ هالوژن ویمکس , چراغ تزئینی ویمکس , لامپ ال ای دی ویمکس , لامپ ال ای دی سقفی ویمکس , لامپ ال ای دی دیواری ویمکس , لامپ ال ای دی لوستر ویمکس , لامپ ال ای دی کوچک ویمکس , لامپ ال ای دی خودرو ویمکس , لامپ ال ای دی نواری ویمکس , پنل ال ای دی ویمکس , پروژکتور ال ای دی ویمکس , چراغ دکوری ویمکس , لامپ کم مصرف ویمکس , چراغ سقفی ویمکس , لامپ تزئینی ویمکس , چراغ دکوراتیو ویمکس , لوستر ویمکس , چراغ ریلی ویمکس , ریسه ال ای دی ویمکس , براکت و مهتابی ویمکس , لامپ هالوژنی ویمکس , هالوژن ویمکس , چراغ ویمکس , لامپ دکوراتیو ویمکس , چراغ ال ای دی ویمکس , انواع لامپ ویمکس , لامپ دکوری ویمکس , شرکت ویمکس , نمایندگی ویمکس , نمایندگی رسمی ویمکس , نمایندگی مستقیم ویمکس , فروشگاه ویمکس , گارانتی ویمکس , خدمات پس از فروش ویمکس , نمایندگی ویمکس در ایران , گروه تولیدی ویمکس , نمایندگی ویمکس در تهران , مدت گارانتی ویمکس , زمان گارانتی ویمکس , میزان گارانتی ویمکس , مدت گارانتی محصولات ویمکس , زمان گارانتی محصولات ویمکس , میزان گارانتی محصولات ویمکس , مدت گارانتی لامپ ویمکس , زمان گارانتی لامپ ویمکس , میزان گارانتی لامپ ویمکس را به مشتریان محترم ارائه نماید.

آدرس نمایندگی ویمکس در ایران

تهران – لاله زار نو – بعد از سینما کریستال – کوچه پیرنیا ۲ – پلاک ۳

تلفن نمایندگی ویمکس در ایران

۰۲۱-۳۶۶۱۲۸۰۳ و ۰۲۱-۳۶۶۱۲۹۹۰

تلفن همراه نمایندگی ویمکس در ایران

۰۹۱۲۸۸۹۳۱۱۶ – ۰۹۱۲۸۸۹۳۱۱۷

وب سایت نمایندگی ویمکس در ایران

www.vmax-lighting.ir

   

کلمات کلیدی: